Odpowiadając na Pana pytanie muszę stwierdzić, że problem jest złożony, gdyż przy próbie wykonania wylewki na tego typu podłodze czyha wiele niebezpieczeństw, m.in:
- niestabilność podkładu (uginanie się płyt lub desek),
- wątpliwa jakość drewna spowodowana wieloletnim użytkowaniem,
- niejednorodność powierzchni,
- zabrudzenia lub powłoki z lakieru lub farb olejnych.
Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku, jest całkowite odcięcie się od podkładu drewnianego. Ułóżmy więc na podłodze folię i wylejmy na nią jeden z podkładów nadających się do stosowania na warstwie oddzielającej. Są to ATLAS POSTAR 20, 80 i 100, ATLAS TERPLAN R, ATLAS SAM 150, ATLAS SAM 200, czy nawet POSADZKA CEMENTOWA ATLAS.
Na związanym podkładzie możemy spokojnie położyć panele podłogowe zgodnie z instrukcją producenta. Stosując takie rozwiązanie, musimy pamiętać jednak o pewnych jego negatywnych aspektach. Po pierwsze, taka wylewka dodatkowo dociąży strop (minimum 70 kg/mkw), również wymaga dość dużych nakładów finansowych i czasowych. Po drugie, tak wykonany podkład musi mieć określoną minimalną grubość (minimum 35 mm), tak by wylewka stanowiła płytę samą w sobie zdolną do przenoszenia obciążeń.
I w końcu przed położeniem paneli trzeba odczekać określony czas, zgodny z instrukcją stosowania danej wylewki. Czas ten potrzebny jest, aby wylewka nabrała odpowiedniej wytrzymałości, a przede wszystkim oddała do powietrza w pomieszczeniu wilgoć technologiczną. Pamiętajmy, że pod wylewką znajduje się izolacja w postaci folii.
Istnieje również inny, często najprostszy, sposób poradzenia sobie z tym problemem - po prostu zdemontować istniejącą podłogę i jeżeli tylko konstrukcja stropu na to pozwoli, wykonać podkład podłogowy stosując jedną z proponowanych wyżej wylewek.
Jednak w Pana przypadku, jeżeli strop jest mało stabilny i nie jest w stanie przenieść większych obciążeń najlepszym rozwiązaniem będzie przykręcić do legarów płytę OSB, która stworzy w miarę stabilne podłoże pod układane panele podłogowe.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
(2009-6-30)
Przygotowanie podłoża pod wykładzinę
Usunąłem warstwę starego parkietu położonego na Subit. Chciałbym w to miejsce położyć wykładzinę dywanową. Jak przygotować podłoże pod wykładzinę?
(2009-5-4)
Wyrównanie wylewki pod wykładzinę podłogową
Posiadam pokój o powierzchni 42 mkw. Na stropie ułożono styropian, folię a następnie wylano normalną betonową zaprawę o grubości ok 4-5 cm. Wylana powierzchnia nie jest jednak dostatecznie równa, aby położyć na nią wykładzinę podłogową. Proszę o poradę, którą z Państwa posadzek wybrać, aby wyrównać powierzchnię.
(2008-4-10)
Przyklejanie terakoty na wylewce z pozostałością lepiku.
W budynku z lat 50-60 zerwałem stary parkiet kładziony na lepiku i część tego kleju została na podłodze. Bardzo trudno ją usunąć. Chcę położyć nową wylewkę, a na niej terakotę . Jaką wylewkę można użyć na tak istniejące podłoże ?
(2009-6-30)
Układanie plytek na wylewce anhydrytowej.
Po ilu dniach od wylania posadzki SAM 100 o grubości ok 10 mm, wylanej w ogrzewanym pomieszczeniu w blokach, można na układać płytki ceramiczne?
(2009-6-30)
Wyrównywanie niewielkie nierówności podłogi przed położeniem płytek.
Czym wyrównać nierówności podłoża w kuchni w granicach 3-15 mm przed układaniem płytek ?
(2009-6-30)
Wybór wylewki samopoziomującej.
Chciałbym zrobić równą podłogę i muszę wylać wylewkę samopoziomującą. Powierzchnia ma około 4 m2, a warstwa, jaką mam do uzupełnienia, to 2 do 3 cm. Jaki produkt z Państwa oferty mam wybrać oraz ile potrzebowałbym tego materiału?
(2009-6-5)
Wysychanie podkładu samopoziomującego SAM 100
Po jakim czasie od położenia podkładu samopoziomującego Atlas SAM 100 można układać na nim parkiet? Mieszkanie jest suche i ogrzewane.
(2008-11-17)
Wykonanie podkładu podłogowego z ogrzewaniem wodnym
Zamierzam wykonać podkład podłogowy z ogrzewaniem wodnym na warstwie styropianu. Słyszałem, że można do tego celu użyć SAMA 200. Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac oraz w trakcie realizacji?
(2008-7-1)
Łazienka na poddaszu
Mam zamiar na poddaszu zrobić łazienkę, strop mam drewniany, pokryty płytą OSB gr. 18 mm. Czy mogę użyć jakiejś Państwa masy samopoziomującej, np. SAM 200? Docelowo chcę ułożyć tutaj terakotę.
(2007-8-28)
Wysychanie podkładu pod panele
Przygotowując podkład pod panele podłogowe, wykonałem wylewkę samopoziomującą ATLAS SAM 100, która w niektórych miejscach dochodzi do 1,5 cm grubości. Jak długo powinienem poczekać, aby móc położyć panele podłogowe wiórowe na tym podłożu? Pomieszczenie jest ogrzewane.
(2006-5-23)
Zabezpieczenie SAM-a w łazience
W łazience, o powierzchni 12 mkw., ułożone zostało ogrzewanie podłogowe, na które została wylana posadzka betonowa. Przed ułożeniem glazury trzeba było podnieść poziom o ok 2cm. W tym celu kafelkarz wylał podkład samopoziomujący ATLAS SAM 100. Czy zostało to zrobione prawidłowo i czy nie będziemy mieć w przyszłości żadnych problemów?
(2006-1-27)

 Zadaj pytanie